YUSUF ZİYA YILMAZ’IN VASİYETİ

Mustafa ÇAKIR

09 Kasım 2016 Çarşamba 10:08

Dün, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın davetiyle Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıktıktan sonra Amasya’ya giderken takip ettiği güzergahta yapılan düzenlemeleri, tarihi eserlerdeki iyileştirmeleri ve planlananları yerinde gördüm.

O günün şartlarındaki zorlu yolculuğu gün yüzüne çıkarmak için her santimetrekare alan inceleniyor. Tarihi dokularda Osmanlı döneminden kalma eserler koruma altına alınıyor. Köylüler de bu projeye sahip çıkmaya başlamış.

Yılmaz süreçleri yakından takip ediyor.

“19 Mayıs şehri” diye tarif edilen Samsun’da, bugüne kadar bu hamlenin yapılmamış olması bir eksiklik olduğun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz bizzat kendisi dile getiriyor.

Ve bir serzenişini de dönüş yolunda şu soru ile vurguladı; “Yıllarca Atatürkçüyüm diyenler neden bugüne kadar bu tarihi yolu gün yüzüne çıkarmadılar?”

Önümüzdeki günlerde, o tarihi yolun gün yüzüne çıkartılmasıyla tarih turizmini canlandıracak hamleler de yapılacak.

YILMAZ’IN FİKRİNE TAVSİYEMDEN ÇIKAN SONUÇ

Başkan Yılmaz’ın ciplerle insanların bu güzergahta ilerlemesini sağlayacakları yönündeki açıklamasına bir zamanlar Samsun’un özellikle Çarşamba, Salıpazarı köylerinde kullanılan 40-50 öncesine ait ciplerin tercih edilmesini önerdim.

Karşılıklı fikir alışverişinden güzergahta Mustafa Kemal’in Atayolu adı verilen güzergahta kullandığı otomobilden yaptırılarak tarihin tam anlamıyla yaşatılması kararı çıktı. Yılmaz, basın açıklamasında o araçlardan halen 2 tane bulunduğunu, 10 tane daha yaptırılarak Samsun’dan Suluova’ya kadar turistlerin tarihi yolda kullanacağını açıkladı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolda geçmişin izlerini o günün şartlarıyla tarih turizmine sunmak milli ruhun canlanmasına vesile olacak.

Bir önerim daha var; bu turlarda, o günleri aşama aşama anlatabilecek rehberlerin görev almalı.

Eğer Samsun, milli mücadele ruhunu gelecek nesillere taşımak istiyorsa bu projeye sahip çıkmalı.

YILMAZ’IN VASİYETİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz’ın güzergah boyunca bilgi aktarımında bulunurken heyecanı şu cümleleri ile farklı bir anlam kazandırdı: “Bu projenin tamamlanmasına görev sürem ya da hayatım vefa etmeyebilir. Ancak, vasiyetimdir. Bu proje tamamlanmalı.”

Yılmaz’ı çok az projede bu kadar kararlı olmasının ötesinde manen de etkilendiğini gözlemledim.

Yılmaz; “Nasıl ki, 15 Temmuz hain darbe girişiminde toplum olarak gazi olduk, şehit verdik. Gelecek nesiller bizden razı olacaksa, biz de atalarımızın hatıralarına sahip çıkarak onlardan razı olduğumuzu göstermeliyiz” dedi.

Atayolu çalışmalarını bir toplumun tarihten silinmesini önleyen, yeni Türkiye devletinin kurulmasına giden süreçte milli mücadele ruhunun yaşatılması açısından önemsiyorum.

Emeği geçenlerden Allah razı olsun!

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.