OBEZİTE AMELİYATI OLACAKLARA HAYATİ UYARILAR

Diyetisyen Mesude Evirgen, obezite ameliyatının ardından beslenmenin büyük önem taşıdığını, beslenmeye dikkat edilmezse ciddi sıkıntılar yaşanabileceğini dile getirdi.

Obezite Ameliyatı Olacaklara Hayati Uyarılar

21 Kasım 2016 Pazartesi 14:14

İzmir'de faaliyet gösteren Diyetisyen Mesude Evirgen, obezite ameliyatları hakkında bilinmeyenleri anlattı. Evirgen, obezite ameliyatının ciddi bir süreç gerektirdiğini, öncesi ve sonrasında dikkat edilecek birçok unsurun olduğunu söyledi. Evirgen, ergenlik dönemini geçmiş, kemik gelişimini tamamlamış herkesin ameliyatı olabileceğini ifade ederek, "Kişinin obezite operasyonu olması için geçmişte en az üç diyet tecrübesi yaşamış olması gerekir. Ayrıca beden kitle endeksinin 35’in üzerinde seyretmesi gerekiyor. Ameliyat yapılmadan önce, mide ayrıntılı bir kontrolden geçiyor. Darbe ya da herhangi bir yara olup olmadığına bakılıyor. Alkol ve şeker kullanım oranları tespit ediliyor. Obezite ameliyatının sonrası kadar öncesi de büyük önem taşımakta” diye konuştu.

Obezite ameliyatı olacak kişinin vitamin ve mineral değerlerinin göz önüne alındığını ifade eden Mesude Evirgen, “Vitamin ve mineral emilimleri midede gerçekleştiği için engelleyici bir durum olup olmadığına bakılıyor. Ayrıca kan tahlillerinin çok iyi tetkik edilmiş olması lazım. Hastanın ameliyattan çıktığı ilk zamanlar hastaya sadece yudum yudum su veriyoruz. Eğer su birdenbire içilirse kusma gerçekleşebilir. Ameliyattan sonraki 15 gün sadece sıvıyla beslenmeli. Eğer bu kurala uyulmaz, farklı besinler tüketilirse bu oldukça zararlı durumlara yol açabilir. Yemeklere su karıştırıp tüketmeye çalışan hastalarımız oluyor. Bu tarz hastalarda sıkıntı yaşıyoruz. Ameliyat olmadan önce diyet ve sağlıklı beslenme algısının güçlenmesi gerek” dedi.

İlk 15 gün sıvı beslenme önemli
Obezite ameliyatı olan hastalara ilk 15 gün sadece sıvıyla beslenmelerini önerdiklerini ifade eden Evirgen, şöyle konuştu:
"Hastaya ilk 15 gün boyunca et suyu, tavuk suyu, elma veya üzüm suyu, ayran gibi besinler öneriyoruz. Günlük mililitrelerini yarım saatte bir düzenliyoruz ve her gün çok az oranda artırıyoruz. 15 gün sonra mide çeperi püre için hazır hale gelmiş oluyor. İkinci 15 günün sonunda ise hasta katı beslenmeye başlayabiliyor. Hindi eti, yağsız dana eti gibi protein değeri yüksek besinlerle katı besinler almaya başlanıyor. Diyet listemizde süt, yoğurt, kefir gibi besinlere yer veriyoruz. Eğer proteini yeterli tüketemiyorlarsa, hastalara yoğun protein içeren özel ürünler sunabiliyoruz. Ameliyat sonrası ilk 2 ayda verilen kilolar çok önem taşıyor. Kilolar verildikçe vücutta sarkmalar meydana geliyor. O süreçte yoğun spor yapanlar, bu sarkmaları toparlayabiliyor. Spora zaman ayıramayanlar ise estetisyenlere başvurabiliyor."

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.