ASIRLIK OSMANLI KONAĞI RESTORE EDİLİYOR

Çamaş ilçesine bağlı Edirli Mahallesi sınırları içinde yer alan ve Ordu’nun en büyük konaklarından birisi olan tarihi Cevat Bey Konağı, Ordu turizmine kazandırılıyor.

Asırlık Osmanlı Konağı Restore Ediliyor

02 Kasım 2016 Çarşamba 15:18

Cevat Bey Konağı’nın hissedarlarından birisi olan ve Bafra Belediye Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Hüseyin Çamaş, Çamaş Kaymakamı Hacı Hasan Gökpınar ve Çamaş Belediye Başkanı Alahitdin Giden, Vali İrfan Balkanlıoğlu’nu ziyaret ederek, Cevat Bey Konağı’nın turizme kazandırılması için yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Cevat Bey Konağı’nın, Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilmesi için mülk sahipleri ile anlaşmaya varıldığını belirten Hüseyin Çamaş, “Çamaş ilçesindeki tarihi Cevat Bey Konağı’nın hissedarlarından biriyim. Bu konağımız biz Bafra’da olduğumuz, diğer varislerde değişik yerlerde yaşadığından dolayı uzun zamandan beri atıl vaziyette kalıyordu. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımızla görüştük. Çamaş Kaymakamımız, Çamaş Belediye Başkanımız hep beraber bu konağın yaşamasıyla ilgili zaman zaman görüş alışverişlerinde bulunduk. Neticesinde Ordu Büyükşehir Belediyemiz bu konağın tadilatını yapmayı kendileri de uygun gördü. Biz de Çamaş ailesi olarak kendilerine desteklerinden dolayı ailemiz adına teşekkür ediyoruz. Konağı Çamaş ilçesi ve Ordu turizmine kazandırmak istiyoruz” dedi.

Cevat Bey Konağı’nın, Ordu’nu tarihi ve kültürel bir değeri olduğunu ve restore edilerek turizme kazandırılacak olmasından dolayı da çok mutlu olduğunu ifade eden Vali İrfan Balkanlıoğlu da “Hüseyin Çamaş bey arkadaşımız soyadının da anlaşıldığı gibi Çamaş ilçemizden. Tabi senelerce önce dedesi, babası Bafra’ya göç etmiş. Bafra’nın eşrafından olmuşlar artık. Çamaş’ta Cevat Bey konağı diye de tarihi mirasımız ve mimarimiz binaları var. Büyükşehir Belediyesi talip oldu sağolsun yardımcı oldular. Büyükşehir Belediyemiz konağı restore ederek turizmin hizmetine açacak. Hem pansiyon gibi ya da butik otel gibi, hem de özgün yemeklerin sunulduğu restoran niyetleri olduğunu biliyoruz. Burası restore edildiğinde özgün haliyle restore edilirse biz de turizmi ve ilimizi tanıtma çabasındayız malum turistleri götürebileceğimiz veyahut yol güzergâhında yemek yedireceğimiz yerine göre de konaklatacağımız güzel bir eser kazanmış olacağız. Kendilerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Asırlık konak
Çamaş ilçesi Edirli Mahallesi’nde bulunan Cevat Bey Konağı, 1909 yılında ilçenin tanınmış ailelerinden olan Çamaş ailesine mensup Osman Ağa tarafından yaptırıldı. Yapımında taş ve kestane ağacı kullanılan konağın 18 odası bulunuyor. Avlusunda bir aşevi, bir de fırın bulunan konak, Samsun Kültür Varlıklarını Koruma Kurulunun 20.01.2012 tarih ve 223 sayılı kararı ile tescil edilerek koruma altına alınmıştı.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.