ANADOLU ÜNİVERSİTESİ'NDE FEN VE SOSYAL BİLİMLER ALANINDA PROJE DENEYİM PAYLAŞIM TOPLANTISI

Anadolu Üniversitesi Arinkom Teknoloji Transfer Ofisi tarafından düzenlenen "Fen ve Sosyal Bilimler Alanında Proje Deneyim Paylaşım Toplantısı", Anadolu Üniversitesi Kongre Merkezi Kırmızı Salon'da gerçekleştirildi.

Anadolu Üniversitesi'nde Fen ve Sosyal Bilimler Alanında Proje Deneyim Paylaşım Toplantısı

10 Kasım 2016 Perşembe 15:48

"Anadolu Üniversitesi projelere ciddi destekler veriyor"

Prof. Dr. Ersan Pütün proje hazırlama konusunda var olan algıya dikkat çekerek bazı durumlarda proje hazırlamanın zorlu bir süreç olarak değerlendirilmesiyle gerçekleştirmekten kaçınıldığını ifade etti. Prof. Dr. Pütün gerekli planlamanın yapılmasıyla proje sürecinde karşılaşılabilecek zorlukların üstesinden gelinebileceğini söyleyerek sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Üniversitelerimiz eskiden sadece eğitim öğretim faaliyetleriyle ön plandaydı. Üniversite ve sektör işbirliklerinin önem kazandığı şu dönemde üniversiteler bilginin üretilmesinin yanında gerçekleştirilmesini de sağlamalıdır. Anadolu Üniversitesi de öğretim üyelerinin proje ve Ar-Ge çalışmalarına ciddi miktarlarda destek sağlıyor. Ancak üniversitelerin başarı sıralamasında son zamanlarda gözlemlediğimiz üzere Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (Tübitak) projelerinde yer almak etkili. Bu nedenle Anadolu Üniversitesi Arinkom Teknoloji Transfer Ofisi olarak Tübitak projelerine yönelmek istiyoruz."

Tübitak destekleri hakkında yapılan bilgilendirmenin ardından başlayan toplantıda Prof. Dr. Ertuğrul Algan yürütmekte olduğu "Eskişehir, Afyonkarahisar, Kütahya ve Bilecik İllerinde Geleneksel Dokumacılık, Kadın Erkek Giyimleri ve Giysi Üretim Tekniklerinin Araştırılması" ve "Eskişehir, Afyonkarahisar, Kütahya İllerinde Sürdürülmeye Çalışılan Geleneksel El Sanatları ve Bu El Sanatlarının Çağdaş Endüstriyel Tasarım Çalışmalarına Uygulanabilirliğinin Araştırılması" projelerinin hazırlanması, saha ve geliştirme çalışmaları hakkında bilgilendirme yaptı.

"Anadolu Üniversitesi'nden kabul edilen ilk proje"

Yrd. Doç. Dr. Zerrin Cantürk, yürütmekte olduğu Anadolu Üniversitesi'nden kabul edilen ilk Tübitak Ardeb 3001: Başlangıç Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı kapsamındaki "Halotolerant Funguslardan Elde Edilen Sekonder Metabolitlerin Kolon Kanseri Hücrelerinde Tetikledikleri Hücresel Ölümlerin Moleküler Mekanizmalarının Belirlenmesi" adlı projesinin hazırlık aşaması hakkında bilgiler verdi.

Prof. Dr. Sevgi Ayşe Öztürk de yürütmekte olduğu Tübitak 1001 projeleri kapsamındaki "Almanya'daki Türk Göçmenlerin Tüketim Davranışları ve Tüketici Kültürleşmesi Üzerine Bir Araştırma" adlı Ar-Ge projesinin kurgulama aşaması hakkında bilgiler paylaştıktan sonra temel bir araştırmanın nasıl Ar-Ge projesine dönüştürülebileceği konusunda bilgiler verdi.

Son olarak söz alan Yrd. Doç. Dr. Cihan Topal ise "Gerçek İmgelerde Elips Tespiti İçi Kapatmalara Dayanıklı ve Parametresiz Bir Yöntemin Geliştirilmesi" adlı projesi üzerinden motivasyonu sürekli kılma ve ret alan projenin revize olarak tekrar sunumu sırasında dikkat edilecek noktalar hakkında açıklamalarda bulundu.

Anadolu Üniversitesi'nde Fen ve Sosyal Bilimler Alanında Proje Deneyim Paylaşım Toplantısı

Anadolu Üniversitesi'nde Fen ve Sosyal Bilimler Alanında Proje Deneyim Paylaşım Toplantısı

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.